Ula Belediyesi İlçeye Bisiklet Tamir İstasyonları Kuruyor

Muğla’nın Ula ilçesinde yaşayan yaklaşık 25 bin kişilik nüfusun neredeyse tamamı bisiklete biniyor.

Muğla’nın Ula ilçesinde ilk olarak 1930’lu yılların sonunda kullanılmaya başlayan bisiklet, daha sonra halkın yaşam tarzı haline geldi. İlk zamanlar bir yumurta karşılığında 3 dakikalığına kiraya verilerek deneyimlenen bisikleti şimdilerde çocuklar okula, ev kadınları ise pazara giderken kullanıyor.

Genç yaşlı ayırt etmeden her kesimin bisiklete bindiği ilçe ‘Küçük Çin’ olarak anılıyor. Ula Belediyesi de ilçedeki bisiklet kullanımının bu denli yaygın olmasından dolayı, ilçede 2 noktaya bisiklet tamir istasyonu kurdu. İlçenin düz arazi üzerine kurulması bisiklet kullanımı için avantaj sağlarken, sağlık açısından da faydalı oluyor. Kent halkı, herkesi daha sağlıklı bir yaşam için bisiklet kullanmaya davet ediyor. Son yapılan yerel seçimde AK Parti’den Ula Belediye Başkanlığı görevini kazanan İsmail Akkaya, halkın bisikletlerini ücretsiz olarak kendilerinin tamir edebilmesi için 2 noktaya bisiklet tamir istasyonu kurdurdu. İlçe sakinleri ise üzerinde tamir seti ve pompa bulunan istasyondan ücretsiz yararlanmanın mutluluğunu yaşıyor.

“25 BİN KİŞİLİK NÜFUSUMUZUN 24 BİNE YAKINI BİSİKLET KULLANIYOR”

Başkan İsmail Akkaya, “Ula, coğrafi konumu düz bir arazidedir. Lastiği patlayan veya bisikletle ilgili herhangi bir sorunu olanlar için iki ayrı yere tamir istasyonu koyduk. Vatandaşlardan olumlu geri dönüşler aldık. Daha fazla yere koymayı düşünüyoruz. Ula’da olması gereken bir uygulama. Umarım, diğer belediyelere de örnek olur. İlçemizde yaşlısı genci bisiklete biner. 25 bin nüfusumuz var. 24 bine yakın kişi bisiklet kullanıyor” dedi.


Kaynak: https://www.haber48.com.tr/ula/ula-belediyesi-ilceye-bisiklet-tamir-istasyonlari-kuruyor-h27641.html